واردات و ترخیص کالا

واردات خودرو

Abas Bqose · 17:49 1402/10/26

بعد از گذشت حدود هشت ماه از ثبت نام ۳۴ هزار متقاضی خودروی وارداتی ، تنها هزار نفر موفق به دریافت خودروی مورد نظر خود شدند.در این بین سوالی که مطرح می شود این است که برندگان و بازندگان واردات چه دسته و گروهی هستند؛ وارد کنندگان، متقاضیان، دست اندرکاران بازار یا بانک ها؟ آنچه مشخص است به دلیل عرضه قطره‌چکانی خودروها، تنها یک برنده وجود دارد.

آنچه مشخص است، واردات خودرو بعد از توقف چهارساله با هدف تنظیم بازار از سر گرفته شد؛ به این معنا که در چهار سال گذشته همراه با تشدید تحریم‌های بین‌المللی و خروج شرکای خارجی خودروسازی، دولت وقت در اقدامی نسنجیده به‌منظور ساماندهی ارزی، ورود هر نوع خودرو را به بازار ممنوع اعلام کرد.

 

واردات ماشین تنها برای خودروهای پایین‌تر از ۲۰ هزار یورو (فوب) مجاز است. البته اولویت با خودروهای کمتر از ۱۰ هزار یورو (فوب) است.

تخلیه خودرو بدون ثبت سفارش و تخصیص ارز ممنوع است.

ارزش گمرکی بر اساس ماده ۱۴ قانون امور گمرگی محاسبه می‌شود.

خودروهای وارداتی تنها در بورس کالا عرضه می‌شوند.

کارگروهی با مسئولیت وزارت صمت و عضویت وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه موظف است نرخ سود بازرگانی خودروهای وارداتی را بر حسب ارزش تعیین کند. نرخ سود که مابه‌التفاوت قیمت پایه با قیمت پایانی در بورس کالا است، باید عادلانه باشد.

کارگاه مذکور می‌تواند سود بازرگانی علی‌الحساب در زمان ترخیص و همچنین سود بازرگانی قطعی در زمان فروش را تعیین کند.

وزارت صمت باید با هدف توسعه تولید خودروهای اقتصادی (حداکثر ۱۰ هزار یورو)، مشوق‌های سرمایه‌گذاری و تولید را پیش‌بینی کند. همچنین وزارت صمت باید اقدامات مورد نیاز برای هدایت بخشی از واردات به سمت تولید و افزایش تولیدات داخلی را در دستور کار قرار دهد. برنامه تولیدات داخلی واردکنندگان موضوع این بند، باید توسط وزارت صمت تایید شود.

واردات خودروهای سواری به‌ صورت سرمایه‌گذاری خارجی (با تأیید سازمان سرمایه‌گذاری خارجی)‌ تنها برای استفاده در شبکه حمل‌ونقل عمومی مجاز است.

خودروهای وارداتی در مناطق آزاد تجاری – صنعتی تنها منحصر به خودروهای هیبریدی یا برقی است. راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری ایستگاه‌های شارژ با واردکنندگان خودرو است.

سقف منابع ارزی برای واردات خودرو به جز سرمایه‌گذاری خارجی، حداکثر معادل یک میلیارد یورو است.

منابع ارزی مورد نیاز از محل صادرات، رمز دارایی سرمایه‌گذاری خارجی (با تایید سازمان سرمایه‌گذاری خارجی) و دیگر منابع مورد تایید بانک مرکزی تامین می‌شود.

قرار نیست خودروهای لوکس وارد شود. همچنین واردات خودروهای دست دوم هم طبق قانون ممنوع است.

وزارت صمت با همکاری بانک مرکزی دستور‌العمل اجرایی این مصوبه، مانند چگونگی تامین و تخصیص ارز،‌ مشخصات فنی،‌ خدمات پس از فروش، انتقال فناوری و تعیین صلاحیت‌های فنی و حرفه‌ای واردکنندگان را تدوین و ابلاغ می‌کند.

وزارت صمت باید هر ۳ ماه یک بار، گزارش اجرای این تصویب‌نامه را به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کند.

مزایای واردات خودرو

طرفدارن آزادسازی واردات این کالای مصرفی بر مزایای این طرح پافشاری می‌کنند: 

آرام شدن التهابات بازار خودرو

قدرت انتخاب بالا برای گروه‌های مصرف

در دسترس قرار گرفتن خودروهای با کیفیت بالاتر

کاهش ۵۰ تا ۸۰ درصدی قیمت خودروهای خارجی

ایجاد فضای رقابتی به دنبال تعادل در عرضه و تقاضا

معایب واردات خودرو

مخالفان طرح نیز بر معایب زیر اصرار دارند:

ایجاد اختلاف نظر میان واردکنندگان و خودروسازان

انحصار قیمت‌گذاری خودروهای خارجی از سوی واردکنندگان

آماده نبودن زیرساخت‌های گمرکی برای آزادسازی واردات خودرو

مواردی که مخالفان طرح واردات خودرو بر آن اصرار دارند، کاملاَ منطقی است؛ اما راه‌حل آن بستن مرزها نیست. همچنین که در ادامه می‌بینید مجلس و وزارت صمت تلاش کردند که برای هر کدام از معایب گفته شده یک راه‌حل اجرایی ارائه دهد.

شرایط واردات خودرو دست دوم

پس از آنکه در بهمن ماه خبر رفع ممنوعیت واردات خودروهای دست دوم منتشر شد، دولت تصمیم گرفت در اسفندماه نخستین مرحله از ثبت‌نام خودروهای وارداتی را آغاز کند. متقاضیان نیز باید به سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی مراجعه و اطلاعات خود را وارد می‌کردند. هرچند که زودتر ثبت‌نام کردن در سامانه هیچ اولویتی به هیچکس نمی‌داد و تنها قرعه‌کشی ملاک اصلی بود.

مراحل واردات خودرو

مرحله ۱: دریافت کارت بازرگانی                                                                                                                                    

مرحله ۲: تکمیل قرارداد با نمایندگی رسمی خودرو مورد نظر

مرحله۳: مراجعه حضوری و مذاکره با فروشنده

مرحله ۴: ثبت سفارش واردات خودرو

مرحله۵: حمل خودرو

مرحله ۶: انجام تشریفات ترخیص خودرو از گمرک

مرحله  ۷: شماره گذاری خودرو

تعرفه واردات خودرو خارجی چقدر است؟

تعرفه واردات ماشین خارجی بالاست و همین موضوع نیز تاثیر زیادی روی قیمت نهایی خودرو در بازار ایران دارد. تعرفه واردات خودرو خارجی در سال 1401 در ردیف تعرفه 87032319، بین 40% تا 75% است. این محدوده درصدی بین 40 تا 75 در واقع تعیین‌کننده تعرفه واردات ماشین خارجی بر اساس حجم موتور است.

واردات خودرو گذر موقت

بعد از وارد کردن خودرو به ایران وقتی قبض ترخیص از انبار صادر شد، برای ترخیص می بایست مدارک مربوط همچون، ثبت سفارش ماشین، قبض انبار و فاکتور خرید، برگه مربوط به پلیس و کارت بازرگانی را ارائه دهید. بعد از این مرحله نوبت شماره گذاری ماشین است، برای این کار باید مبلغ را به بانک مورد نظر پرداخت کنید و شماره شاسی خودرو و نوع خودرو که بر روی برگه سبز گمرک‌ هست را ثبت کنید و منتظر تاییدیه باشید. در مرحله آخر به مرکز شماره گذاری خودرو مراجعه کرده و پروانه سبز گمرکی، اصل کارتکس، بیمه شخص ثالث و مدارک شناسایی هویتی فرد، اساسنامه شرکت و روزنامه رسمی وکالتنامه ارائه می دهید. برای اطلاع از نحوه خرید تور دبی به سایت تریپ سر بزنید.

تعرفه گمرکی اهمیت زیادی در ترخیص کالاها دارد؛ زیرا تعیین می‌کند چه مقدار  هزینه گمرکی باید برای واردات یا صادرات کالا پرداخت شود. تعرفه گمرکی، برای محاسبه مالیات‌ها، عوارض و گمرکی‌های موردنیاز برای واردات یا صادرات کالا، به کار می‌رود. باتوجه‌به اینکه تعرفه گمرکی بر اساس نام کالا، کشور مبدأ و مقصد، وزن و ارزش کالا و دیگر عوامل تعیین می‌شود، این تعرفه می‌تواند بسیار پیچیده باشد. در نتیجه، تعیین تعرفه صحیح برای کالاها، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مراحل ترخیص کالا، بسیار حیاتی است.

آیا می دانید مفهوم تعرفه ی گمرکی چیست؟ آیا با اصطلاح حقوق گمرکی آشنایی دارید؟

تعرفه گمرکی را می توان نوعی معیار عددی یا رقمی دانست که به منظور شناخت تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا به کار برده می‌شود. در واقع برای ورود هرکالایی به گمرک، HSکُد تعیین خواهد شد که توسط صاحب کالا باید پرداخت گردد. در این مطلب بیشتر با HSکُد و انواع آن از جهات مختلف آشنا خواهیم شد:

مفهومhs codچیست ؟

hs cod یك سیستم عملکرد استاندارد سازی کنترل شناسایی و طبقه بندی محصولات می باشد که توسط دولت ها با توجه به سیاست های مالیاتی، قیمت گذاری ، بودجه بندی و اقتصاد طراحی می شوند.

اقدامات تعرفه ای و غیر تعرفه ای مقررات تجارت بین المللی و انواع دیگر از فعا لیت های اقتصادی خارجی و همچنین نگهداری از آمار گمرک در این سیستم گنجانده شده است .

تعرفه‌های گمرکی بر اساس هدف به سه دسته تعرفه مالی، حمایتی و ارشادی تقسیم می‌شوند.

 • تأمین مخارج مالی دولت مهم‌ترین هدف در تعرفه‌های مالی است.
 • در تعرفه‌های حمایتی هدف دولت ایجاد شرایط رقابتی برای کالاهای داخلی در مقابل کالاهای وارداتی است.
 • در تعرفه‌های ارشادی نیز هدف هدایت تقاضا مصرف‌کننده از یک محصول به محصول دیگر است.

 

از نظر مقام وضع‌کننده تعرفه‌ها به دودسته مستقل و قراردادی تقسیم می‌شوند.

 • تعرفه مستقل توسط کشور ذی‌نفع و بر اساس ملاحظات ملی تدوین می‌شود.
 • در تعرفه‌های قراردادی بر اساس قراردادهای دو یا چندجانبه و برای مدت زمانی معین تعیین می‌شوند، تعرفه‌های ترجیهی در این دسته قرار می‌گیرند.

 

تعرفه‌های گمرکی بر اساس شکل به دودسته واحد و مرکب تقسیم می‌شوند.

 • در تعرفه واحد برای تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی مأخذ تعیین می‌شود. به طور مثال حقوق گمرکی ۴ درصدی برای انواع کالا در نظر گرفته می‌شود.
 • در تعرفه مرکب انواع مختلف کالاهای وارداتی و صادراتی طبقه‌بندی‌شده و برای هر طبقه مأخذی تعیین می‌شود.

بر اساس قانون ملی کشور:

طبق قانون امور گمرکی، ماده ۱ بند (ژ) سامانه ( سیستم ) هماهنگ شده به معنای : توصیف و کدگذاری کالا بر اساس کنوانسیون بین المللی سامانه هماهنگ شده توصیف و نشانه گذاری ( کدگذاری ) کالا مورخ ۱۴ ژوئن ۱۹۸۳ میلادی که به تصویب شورای همکاری گمرکی رسیده و جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده واحده قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون یاد شده مصوب ۱۳۷۳/۰۶/۲۰ هجری شمسی، به آن پیوسته است.

در ماده چهاردهم آمده: کالاهای رسیده به کشور را در عرض مدت هشت ماه از تاریخ تسلیم مانیفست یا اظهارنامه اجمالی به گمرک ورودی می‌توان برای‌یکی از منظورهای ذیل اظهار نمود:

۱ - ورود قطعی به کشور.

۲ - ورود موقت.

۳ - اعاده به خارجه.

۴ - ترانزیت.

۵ - انتقال به انبار اختصاصی.

‌هر کالایی که تا انقضاء مدت هشت ماه مزبور تحت هیچ یک از عناوین مذکور اظهار و از گمرک تحویل گرفته نشود کالای متروکه محسوب خواهد شد.

‌تبصره ۱ - تا موقعی که کالا از گمرک خارج نشده است صاحب کالا حق دارد اظهارنامه خود را که برای یکی از منظورهای پنجگانه فوق داده است‌به اظهارنامه به منظورهای دیگری تبدیل کند ولی چنانچه اظهارنامه اولی طبق آیین‌نامه گمرکی مستلزم پرداخت جریمه باشد اظهارکننده باید قبلاً جریمه‌مقرره را بپردازد.

‌تبصره ۲ - در موارد استثنایی که به اداره گمرک ثابت شود عدم اقدام به تحویل گرفتن کالا از گمرک در ظرف هشت ماه مذکور معلول علل موجهی‌بوده اداره مرکزی کل گمرک می‌تواند مهلت مقرره در این ماده را بنا به تقاضای کتبی صاحب مال تا مدت مقتضی و به شرط دریافت حق انبارداری تا‌تاریخ ابلاغ موافقت خود تمدید نماید.

تعیین ارزش و تعرفه کالا براساس فاکتور صاحب کالا

در این روش براساس هزینه های ثبت شده در فاکتور صاحب کالا به تعیین ارزش و تعرفه کالا می پردازند، چرا که تمام هزینه های پرداخت شده اعم از خرید کالا در کشور مبدا تا هزینه های پرداختی برای حمل و نقل ایمن آن تا اولین اداره گمرک کشور مقصد در این فاکتورها ثبت می شوند و لذا به راحتی می توان ارزش کالاها را با توجه به این اسناد و مدارک محاسبه نمود.

تعرفه گمرکی یک کد 8 رقمی و معرف نوع کالا و نوع بسته بندی کالا در سطح بین المللی می باشد.
مبنای اخذ حقوق ورودی کالا، بستگی به شماره تعرفه انتخابی بازرگانان دارد، بنابراین از مهم ترین دغدغه های بازرگانان، انتخاب تعرفه صحیح است. در صورت انتخاب تعرفه اشتباه، سازمان ذیربط، مبلغی را به عنوان جریمه از صاحب کالا اخذ می‌کند. در صورت بالا بودن ارزش کالا، این جریمه شامل چالش هایی در خصوص تأمین مالی بازرگانان ایجاد می کند.

دلارارز نیمایی چیست؟ 

در دنیای سرمایه‌گذاری و بازارهای مالی، اصطلاحاتی وجود دارد که درک صحیح و شناخت کافی از آن می‌تواند برای کسانی که قصد ورود به این نوع بازارها را دارند، موثر و کاربردی باشد.

ارز نیمایی یکی از مفاهیمی است که در بازارهای مالی به ویژه در عرصه واردات و صادارت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع ارز نیمایی با هدف تامین ارز راه اندازی شده و قیمت آن از سوی بانک مرکزی تعیین می‌شود.

در این مقاله از سری مقالات آموزشی کارگزاری بیدار به موضوعات پیرامون ارز نیمایی می‌پردازیم و خواهیم گفت که آیا امکان دریافت ارز نیمایی با کارت ملی، ارز نیمایی دانشجویی و ارز نیمایی برای مسافرت وجود دارد یا خیر. با ما همراه باشید.

دلار نیمایی

دلار نیمایی یکی از ارزهای پرکاربرد است که خریداران و فروشندگان، جهت دریافت آن و انجام معاملات خود باید به سامانه نیما در سایت جامع تجارات کشور، مراجعه کنند. قیمت دلار نیمایی 1402 توسط بانک مرکزی تعیین می شود و این ارز نسبت به ارز آزاد، قیمت مناسب تری دارد. سقف دریافت ارز نیمایی نیز بسته به شرایط افراد متفاوت است.

در چند سال اخیر، نام ارز و مفاهیم آن در همه جا استفاده می شود و حتما به گوش خیلی از افراد خورده است. ارزها انواع مختلفی دارند و از هر کدام آن ها می توان برای کارهای مختلفی استفاده کرد‌. یکی از انواع ارزها، ارز نیمایی یا دلار نیمایی است که بیش تر برای صادارات و واردات از آن استفاده می شود. این ارز از طریق سامانه مخصوص خودش یعنی سامانه نیما قابل معامله می باشد.

افراد برای واردات و صادرات و همچنین، انجام معامله های خود از ارز نیما استفاده می کنند. ارز نیما نسبت به ارز آزاد قیمت مناسب تری دارد و برای همین، انتخاب مناسبی برای متقاضیان واجد شرایط می باشد. 

در این مقاله، در مورد این که دلار نیمایی چیست و قیمت آن در سال ۱۴۰۲ حدودا چقدر می باشد، توضیح داده شده است. هم چنین کاربران با خواندن این مقاله، با سامانه ارز نیمایی، سقف دریافت ارز نیمایی 1402و نحوه خرید و فروش آن و تفاوت این ارز با ارزهای دیگر آشنا خواهند شد.

سامانه نیما (ارز نیمایی) چیست؟

نیما مخفف «نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی» است و سامانه ای است که توسط بانک مرکزی در اواخر سال 96 به شکل آزمایشی راه اندازی شد و پس از گذراندن یک دوره دو ماهه در اردیبهشت سال 97 به شکل رسمی شروع به کار کرد. این سامانه بستری است که تمام فعالیت های ارزی مربوط به صادرات و واردات در آن شکل می گیرد. ارز نیمایی در سامانه نیمایی عرضه می شود. این ارز قیمت مشخصی دارد که بیشتر از قیمت ارز دولتی و در عین حال کمتر از نرخ ارز آزاد است و تنها در اختیار بازرگانان قرار می گیرد.

چه گروه هایی از ارز دولتی استفاده می کنند؟

 1. وارد کنندگان کالاهای اساسی: این گروه از وارد کننده تنها گروهی هستند که برای واردات کالاهای خود از ارز دولتی استفاده می کنند. این کالاها شامل : ذرت، جو، دانه های روغنی،سویا، تجهیزات پزشکی،دارو و… می باشد، که در الویت واردات کالا به کشور می باشد و اگر این ها از ارز های دیگری برای واردات استفاده کنند، تورم شدیدی در سبد غذایی خانوارها ایجاد میگردد.
 2. دانشجویان: دانشجویان و محققان دسته دیگری از افراد هستند که می توانند از ارز دولتی در خارج از کشور استفاده کنند. تا بتوانند با کسب علم و دانش خدماتی را برای کشور ارائه دهند.
 3. بیماران: متاسفانه برخی از بیماران صعب العلاجی هستند، که برای ادامه درمان خود مجبور هستند تا در کشور های دیگری معالجه شوند و به علت بالا بودن هزینه در آن کشور ها، می توانند ارز دولتی به مقدار مورد نیاز از بانک ها تهیه کنند.
 4. کارکنان دولت: سفرا و کارکنانی که در یکی از بخش های دولتی مشغول کار هستند، می توانند برای خروج از کشور و انجام ماموریت های خود از ارز های دولتی استفاده کنند، زیرا با این روش هزینه بخش دولت کاهش پیدا می کند.

عرضه ارز نیمایی با قیمت آزاد توسط برخی صرافان متخلف

نماینده مجلس گفت: یکی از اقدامات غیرقانونی برخی صرافان که موجب ایجاد تلاطم در بازار ارز می‌شود خرید حواله ارز نیمایی و فروش آن به قیمت آزاد در بازار است که با این اقدام عملاً بازار را دچار نوسان و افزایش قیمت می‌کنند.‌

‌حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به انحلال کانون صرافان توسط بانک مرکزی اظهار کرد: این اقدام بانک مرکزی اقدامی صحیح و قابل حمایت است‌، برخورد قاطع با کانون صرافان گام مهمی در جهت مقابله با دلالی ارز در کشور بود.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس گفت: یکی از دلایل بروز تورم در اقتصاد کشور، همین دلالی‌های ارزی و رفتارهای این چنینی در بازار ارز است که از سوی عده‌ای سوء‌استفاده‌گر انجام می‌شود‌.

نوروزی اضافه کرد: ما مشکلی در حوزه تامین منابع ارزی نداریم بلکه بازارهای غیر‌رسمی و فعالیت‌های غیرقانونی بعضی صرافان و دلالی ارز توسط آنها موجب ایجاد تلاطم در بازار ارز کشور می‌شود.

وی افزود: یکی از اقدامات غیرقانونی برخی صرافان که موجب ایجاد تلاطم در بازار ارز می‌شود خرید حواله ارز نیمایی و فروش آن به قیمت آزاد در بازار است که با این اقدام، عملاً بازار را دچار نوسان و افزایش قیمت می‌کنند.‌

بنابراین گزارش بانک مرکزی‌ در ‌‌ادامه برنامه تثبیت ارزی، برخورد جدی با صرافان متخلف متخلف را در دستور کار قرار داده است.

زیربنای یک کسب و کار موفق درک درست اصول بازاریابی است. مدیریت بازاریابی فرآیند تمرکز منابع و اهداف سازمان بر تقاضاهای موجود محیطی به شکل سودآور می‌باشد. نخستین و اصلی‌ترین حقیقت در بازاریابی این است که در تمام دنیا کاربرد دارد زیرا نیازها در تمام دنیا وجود دارند و تنها شکل برآورده کردن آن‌ها متفاوت است که با درک صحیح از متغیرها و شرایط محیطی به‌راحتی می‌توان در جهت رفع آن‌ها اقدام نمود. مشاوره امور بازرگانی گروه بازرگانی کاریزما می‌تواند به شما در موراد مختلفی کمک کند از جمله: ترخیص کالا از گمرک، چگونگی حمل‌ونقل کالا به روش‌های مختلف، تامین و تخصیص ارز، عقد قراراداد براساس پیش‌فاکتور، بازاریابی صادراتی، گشایش انواع اعتبار اسنادی. بازاریابی بین‌المللی را نیز می‌توان به بازاریابی صادرات، بازاریابی چند ملیتی، بازاریابی چند منطقه‌ای، بازاریابی جهانی اطلاق نمود.

در واقع می توان به این نکته اشاره کرد که با توجه به برخی از تغییرات به وجود آمده در بحث امور تجاری و بازرگانی بین الملل، بحث هایی از جمله مشاوره بازرگانی، مشاوره امور تجاری، دوره های بازرگانی خارجی، صادرات و واردات کالا، دوره های ترخیص کالا از گمرک، بیشتر از گذشته مطرح و قابل درک شده است. همچنین تجار و بازرگانان محترم باید بر روی تمامی اطلاعات و آگاهی های لازم  در رابطه با تغییر و تحولاتی که در امور ترخیص کالا، صادرات و واردات و… پیش آمده است، به طور کامل مسلط باشند.

اهمیت و مزایای گرفتن مشاوره بازرگانی چیست؟

همه کسانی قصد واردات و یا صادرات کالا را دارند با استفاده از خدمات مشاوره بازرگانی و با به کارگیری توصیه‌هایی که مشاوران بازرگانی به آنها می‌کنند به بهترین شکل ممکن می‌توانند شرایط  گسترش کسب‌ و کار، بهبود کیفیت محصولات و خدمات، افزایش بهره‌ وری و پیشرفت در بازارهای خارجی را به دست آورند و در نهایت سودآوری خود را افزایش دهند. به طور کلی مشاوره در پیشرفت و توسعه کسب ‌و کارها و شرکت‌ها اهمیت زیاد و نقش اساسی دارد، برخی از مزایای این خدمات عبارتند از:

·         بهبود عملکرد بازرگانی

·         ارائه راهکارهای مناسب برای صادرات و واردات کالا

·         افزایش بازده سرمایه‌ گذاری

·         کاهش خطرات تجاری

·         افزایش راندمان کسب‌ و کار

·         سریع ‌تر وارد بازار شدن

مشاوره بازرگانی شامل چه خدماتی می‌شود؟

مشاوره بازرگانی مجموعه توصیه‌هایی است در راستای راه‌اندازی، توسعه یا بهبود فعالیت‌های بازرگانان به کسب‌وکارها ارائه می‌شود. خدمات مشاوره تجارت و بازرگانی اطلاعات کاملی در خصوص امور گمرکی، بازاریابی بین‌المللی و مشاوره ترخیص کالا انجام می‌دهد. مطابق با بسیاری از خدمات مشاوره در زمینه‌های دیگر کار مشاوره بازرگانی نیز با بررسی و تحلیل بازار که خود شامل بررسی رقبا، وضعیت مشتریان، نیازهای جامعه و بررسی روند بازار در شرایط کنونی آغاز و سپس خدمات زیر به متقاضیان ارائه می‌شود.

 

تحلیل مالی و مالیات

بررسی قوانین و مقررات بازرگانی

برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی برای بازرگانی

تحقیق و توسعه، تحلیل ریسک، بازاریابی و فروش کالا

مدیریت زنجیره تامین (تامین و توزیع مجدد)

تعیین استراتژی بازرگانی مانند تحلیل بازار، شناسایی فرصت‌ها، شکل‌گیری بازارهای جدید و توسعه استراتژی فروش بخشی از خدماتی است که مشاوره تجارت برای کسب‌وکارها به همراه دارد. رشد و بهبود عملکرد بازرگانان هدف نهایی ارائه خدمات مشاوره بازرگانی خارجی است.

مشاور در زمینه مقررات و تعرفه های گمرکی:

یکی دیگر از خدماتی که مشاور بازرگانی مجموعه برای تجارت ارائه می دهند، مشاوره در زمینه ی تعرفه های گمرکی است. برای ترخیص کالا و انجام امور گمرکی لازم است تا با قوانین و مقررات همچنین تعرفه ها آشنا باشید تا در طی انجام مراحل ترخیص با مشکلی مواجه نشوید و یا ضرر در پپرداخت هزینه ها نداشته باشید. مشاورین امور بازرگانی کمک بزرگی در این راستا انجام می دهند.

 

مشاور بازرگانی خارجی:

با توجه به گستردگی صادرات و واردات در کل جهان و کلیه ی کشورهای فعال در این زمینه، لازم است که تا با قوانین و استاندارهای دیگر کشور ها به صورت کامل آشنا باشید. در اینجاست که مشاور بازرگانی آگاه در این زمینه بسیار مهم و کلیدی است. راهنمایی در زمان مواجه شدن با مشکلات متعدد که خساراتی را در پروسه ی تجارت به وجود می آورد می تواند جلوی ضرر کسب و کار شما را بگیرد.

تکنولوژی روز افزون امکانات ، که همه موضوعات زندگی بشر را تحت تاثیر تغییرات و تحول  قرار می دهد، میتواند مشکلاتی را به وجود آورد . به همین علت مشاورین بازرگانی خارجی برای جلوگیری از وقوع چنین وقایعی راه حل هایی متناسب با قوانین کشورها را در اختیار فرد قرار می دهند و در تلاش هستند تا فرد بازرگان  به حداکثر سود برسد.

 

مشاور در خصوص امور گمرکی:

برای شروع تجارت با هر کشوری ، شما علاوه بر آگاهی کافی به کلیه قوانین گمرکی کشور خود ، باید قوانین گمرکی کشوری که می خواهید از آنجا کالا وارد کنید و یا به آنجا کالایی را صادر کنید را نیز بدانید. یکی از چالش ها در انجام امور واردات و صادرات ترخیص کالا از گمرک است. وجود مشاور بازرگانی متخصص برای تخیص کالا و انجام امور گمرکی می تواند کمک بزرگی برای شما باشد. مشاوره در زمینه ی پرداخت به موقع، دریافت و ارسال مدارک مورد نیاز و انجام دیگر فرآیندهای بازرگانی انجام می شود.

دستیابی به رقم درست حقوق ورودی

ایفای تعهد ارزی به وسیله وارد کننده در رابطه با کالای ورودی با ارزشی که طی اسنادی همچون پیش فاکتور و سیاهه خرید از ابتدا مشخص شده است ،

اطمینان یافتن از اینکه میزان تسهیلات بانکی به رقم صحیح داده شده و نه بیشتر

اطمینان از تسویه تعهدات احتمالی مرتبط با صادرات به وسیله وارد کننده .

مشاوره در خصوص فرآیند ترخیص کالا و مشاوره واردات کالا و صادرات کالا و ارائه واقعیات پیش بینی نشده.

منبع یابی یا سورسینگ کالا چیست؟

سورسینگ کالا یا منبع یابی شامل فرآیند بررسی، انتخاب و مدیریت تامین کنندگانی است که می توانند ورودی های موردنیاز یک سازمان را برای اجرای روزانه فراهم کنند. منبع یابی وظیفه انجام تحقیق، ایجاد و اجرای استراتژی، تعریف معیارهای کمیت و کیفیت و انتخاب تامین کنندگانی است که این معیارها را برآورده می کنند. در بازرگانی یا تجارت، منبع یابی به فرآیندی گفته می شود که در آن شخص حقیقی یا حقوقی تامین کننده محصول یا کالا به بررسی تمامی تامین کننده ها از تمام جهت نظیر قیمت، اعتبار برند، اصالت کالا و مواردی از این دست می پردازد و بهترین کالا را متناسب با نیاز تقاضا کننده از میان آنها برمی گزیند.

منظور از منبع یابی استراتژیک چیست؟

از جمله تعاریف مهم منبع یابی یا سورسینگ کالا، منبع یابی گلوبال یا جهانی می‌باشد که خدمات مورد نیاز تجار را بدون در نظر گرفتن مرزهای ملی ارائه می‌دهد. این شیوه سورسینگ در کشورهای اروپایی و آسیایی بسیار گسترده و رایج است و بدون توجه به مرزهای جغرافیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در منبع یابی جهانی لازم نیست به محدودیت‌های مرزی توجه داشته باشید و می‌توانید کیفیت کالا، قیمت، ارزش و خدمات مورد نیاز را براساس استراتژی و روش خود تعیین کنید و نگران دسترسی به منابع خارج از کشور نباشید. به عنوان مثال افزایش تولیدات محصولات چینی و هندی سبب شده تا سورسینگ کالا از چین و هند نیز افزایش یابد و از آنجا که منابع خوبی هم برای تامین نیازهای مردم سراسر دنیا به شمار می‌روند، حجم بالایی از منبع یابی جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. به همین منظور استفاده از سرویس منبع یابی گروه تجاری ققنوس در دفاتر چین و ایران می‌تواند به پیدا کردن بهترین و مناسبترین کالاهای مورد نظر شما کمک بسیاری کند.

چگونه منبع خرید مطمئن در چین پیدا کنیم؟

پیدا کردن تولیدکنندگان اصلی چینی یکی از تخصص‌های ماست که به صورت خدمت ویژه‌ای در اختیار تجار قرار می‌گیرد. اگر تا به حال سعی کرده باشید با کارخانجات و تولیدکننده‌های دسته اول چینی ارتباط برقرا کنید متوجه شده‌اید که آنها به راحتی با مشتری جدید کار نمی‌کنند. تولیدکنندگان بسیاری در چین هستند که حتی یک مترجم انگلیسی زبان هم ندارند و نیازی به آن هم برای خود نمی‌بینند. ما با داشتن کارشناسان متخصص امکان ارتباط مستقیم شما با تولیدکنندگان اصلی در چین را فراهم می‌کنیم تا نیازی به پرداخت هزینه بیشتر برای کالای مدنظرتان نباشید.

حال باید دید شرکت های بازرگانی که به صورت دائمی قادر نیستند در چین مستقر شوند و یا توانایی نظارت بر مراحل تولید محصول خود را ندارند، چگونه می توانند منبع مناسبی برای خرید کالای خود در چین پیدا کنند؟

این شرکت ها با استفاده از روش های زیر شروع به سرچ محصول مورد نظر شما می کنند:

 1.  جستجو در اینترنت
 2.  شبکه های اجتماعی
 3.  نمایشگاه های تجاری

جهت خرید کالای مورد نظر از چین شرکت های بازرگانی به دو صورت خدمات ارائه می دهند.

 1. شرکت های بازرگانی که قادر به برپاکردن دفاتر بین الملل در چین نیستند و یا توانایی نظارت بر مراحل تولید محصول خود را ندارند.
 2. شرکت های بازرگانی که دارای دفاتر مستقر در چین هستند و دارای کادر مجرب جهت منبع یابی و نظارت مستقیم و در نهایت تایید مراحل تولید محصول می باشند.

بنابراین باید ابتدا مطمئن شوید شرکت های بازرگانی مدنظر شما دارای دفاتر مستقر در شهرهای چین هستند یا خیر.

انواع روش‌های سورسینگ کالا برای واردات

انواع روش‌های سورسینگ (منبع یابی) از راه‌های مختلف به شناسایی، ارزیابی و انتخاب تامین کننده مناسب که بتواند بیشترین ارزش را برای شرکت به همراه داشته باشد می‌پردازند. روش‌های سورسینگ مختلف که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود به بازرگانان حق انتخاب می‌دهد.

 1. منبع‌یابی برون سپاری
 2. منبع‌یابی درون سپاری
 3. منبع‌یابی نزدیک به منبع
 4. منبع یابی استراتژیک
 5. منبع یابی تاکتیکی
 6. منبع‌یابی جهانی
 7. منابع کشوری کم هزینه (LCCS)

روش‌های سورسینگ ذکر شده باعث می‌شود که شرکت‌های بازرگانی بتوانند مناسب‌ترین گزینه را با توجه به شرایط کسب‌وکار خود انتخاب کنند.

چگونه منبع یابی یا سورسینگ کالا به توسعه کسب و کار کمک میکند؟

زمانی متوجه اهمیت و تاثیر منبع یابی یا سورسینگ کالا در توسعه کسب و کارها خواهید شد که مزایای آن را به خوبی بشناسید. منبع یابی درست و اصولی سبب پیدا کردن بهترین تامین کنندگان و دریافت بهترین خدمات و کالا با قیمتی مناسب خواهد شد که با مزیت‌های زیر باعث توسعه کسب و کارها می‌شود.

مدیریت هزینه‌ ها

سورسینگ استراتژیک هم برای خریداران و هم برای تامین کنندگان سودمند و دارای مزیت است. مذاکره درست خریداران با تامین کننده کالاهای مورد نظر تا حد زیادی می‌تواند سبب کاهش قیمت‌ها شود و با خرید مقرون به صرفه خود، اجناس را با ثبات قیمت بیشتر و بهتری به بازار هدف عرضه کنند.

ثبات روابط تجاری

پیدا کردن منبع تامین مناسب با خدمات ارزشمند می‌تواند باعث ایجاد یک مشارکت تجاری و اقتصادی سالم بین خریدار و فروشنده شود. در چنین حالتی طرفین به یکدیگر تکیه می‌کنند و برای حفظ شراکت تلاش می‌کنند. خریدار از تامین نیازهای خود مطمئن خواهد بود و فروشنده از وجود مشتری مطمئن خواهد بود.

مدیریت ریسک

اگر بتوانید در عملیات سورسینگ کالا همراه با مشاوره تیمی متخصص، بهترین فروشنده یا تولید کننده را بیابید، مشارکت قابل اعتماد و قوی نیز میان شما و تامین کننده شکل خواهد گرفت. مراودات امن و موفق عوامل خطر را تا حد زیادی کاهش می‌دهند و به مدیریت عرضه و تقاضا کمک بیشتری خواهند کرد.

تصمیم گیری درست بر اساس نیاز های خاص

از مهمترین بخش‌هایی که به توسعه کسب و کار کمک می‌کند، ارزیابی صحیح نیازهای مشتری داخلی و در نهایت افزایش نیاز به خرید کالایی مشخص است. اگر درباره بازار مصرف و نیازهای موجود به خوبی تحقیق کنید، بهترین انتخاب را نیز خواهید داشت و با کاهش هزینه کل و تضمین رقابت در بازار پیشرفت خواهید کرد.

حواله ارزی در حال حاضر تنها روش قانونی است که بازرگانان با استفاده از آن می‌توانند ثبت سفارش کالای خود را نهایی کنند و پول سفارش را به این شکل به دست فروشنده در کشورهای خارجی برسانند تا پروسه ارسال کالا به ایران آغاز شود. این حواله معمولا توسط بانک مرکزی و یا صرافی‌های معتبر مورد تایید این بانک انجام می‌شود. اطلاعات صرافی‌های مورد تایید بانک مرکزی را می‌توانید در سامانه این بانک مشاهده کنید. تاجران برای دریافت ارز مورد نیاز برای واردات باید پس از ثبت نام در سامانه جامع تجارت به بانک‌های عامل مراجعه کنند تا تمامی مراحل مربوط به تخصیص ارز به صورت سیستمی برای آنها انجام شود. اگر قصد واردات کالا به کشور را دارید و در مراحل دریافت و یا حواله ارزی مشکل مواجه شده‌اید، کارشناسان حرفه‌ای و کاربلد شرکت ترخیص کالای میرترابی به صورت تخصصی می‌توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

نجام حوالجات و امور ارزی

حواله ارزی (Payment Order) یکی از انواع خدمات ارزی است که در طول چند سال اخیر به لیست تراکنش بانک های مختلف جهان اضافه شده است و از راه آن می توان به سادگی با هر فردی در هر جای دنیا، مبادلات ارزی انجام داد.

 

به زبان ساده تر، حواله ارزی چه کار می‌کند؟

حواله ارزی یک نوع دستور پرداخت می باشد که بر اساس آن، به یک بانک یا موسسه مالیبنابر خواسته مشتری یا صاحب یک حساب بانکی باید از طریق یکی از بانک‌های کارگزار خود در خارج از کشور، حواله را صادر کند و از آن بانک کارگزار خود بخواهد تا این مبلغ حواله را فرد مورد نظر در خارج از کشور، پرداخت کند.

 

خدماتی که شرکت بازرگانی طاهاتجارت دیدگستر، در این خصوص ارائه می کند:

 

ثبت حواله

ارسال درخواست به کارگزارن بانک ها در خارج

ثبت حواله در شبکه جهانی سوئیفیت

حواله ارز دولتی

حواله ارز نیمایی

انجام تشریفات بانکی حواله ارز مرجع در ایران و …

تخصیص ارز مبادله ای به واردات کالا

ارز مبادله ای در مرکز مبادلات ارزی توسط دولت ارائه می شود. نحوه تخصیص ارز مبادله ای به این گونه بوده است که دولت کالاهای وارداتی را در ۱۰ گروه اولویت بندی می کند. کالاهای گروه ۱۰ کالاهای لوکس بوده و ارز مبادله ای به آن ها تخصیص نخواهد یافت و همچنین حقوق و عوارض گمرکی آن ها به نسبت بالا تر از سایر گروه کالاهای وارداتی می باشد.

 

دریافت ارز مبادله ای کاری نسبتا دشوار بوده و به تخصص و ارتباطات و اعتبارات لازم احتیاج دارد. ارائه ارز مبادله ای توسط بانک به صورت ال سی صورت می گیرد و بانک ارز مبادله ای را به میزان مبلغ فاکتور ارائه می دهد و تا ۳۵ درصد آن مبلغ را نیز به عنوان وثیقه نزد خود نگاه می دارد.

 

حواله ارز مرجع (ارز نیمایی)– حواله یوان,یورو و حواله لیر

دریافت ارز مبادله ای واردات از بانک گاها کاری پیچیده و زمان گیر می باشد و متخصصان شرکت بازرگانی ترخیص کارا خدمات دریافت و تخصیص ارز مبادله ای را از بانک های مختلف در ایران جهت واردات کالا از کشورهایی که ارز مبادله ای به آن ها تخصیص می یابد ارائه می نماید. (مرسوم است که حواله ارز مبادله ای به عنوان حواله ارز مرجع شناخته می شود ) همچنین ترخیص کالا با ارز مبادله ای نیز از دیگر خدمات بازرگانی این شرکت می باشد.

آشنایی با نحوه تخصیص ارز وارداتی

آشنایی با نحوه تخصیص ارز وارداتی برای بازرگانان اهمیت زیادی دارد و دانستن شرایط و مراحل تخصیص ارز به واردکنندگان کمک می‌کند تا بدون دردسر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارز مورد نیاز خود را دریافت کنند. اما آنچه برای تجار و بازرگانان اهمیت دارد، شناخت کالاهایی است که بر اساس قوانین اقتصادی و اجتماعی کشور، ارز وارداتی به آنها اختصاص می‌یابد. کالاهای وارداتی معمولاً برای تخصیص ارز به چهار دسته تقسیم می‌شوند و تجار باید این گروه‌ بندی را به خوبی بشناسند:

 

گروه کالایی شماره یک : این گروه شامل کالاهای اساسی است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تهران تعیین می‌شوند. ارز وارداتی برای این کالاها به وسیله این سازمان تخصیص می‌یابد.

گروه کالایی شماره دو : این گروه شامل کالاها و مواد اولیه واسطه‌ و سرمایه‌ای است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تأیید می‌شوند. ارز وارداتی به این کالاها بر اساس قوانین مرتبط با واردات تخصیص داده می‌شود. همچنین تامین ارز این گروه از محصولات معدنی، فولاد و پتروشیمی از طریق صادرات انجام می‌شود.

گروه کالایی شماره سه : این گروه شامل کالاهای مصرفی است که برای واردات آن‌ها نیاز به خرید ارز از طریق سامانه نیما وجود ندارد. این گروه از کالاها با گروه کالایی شماره دو از لحاظ عملیاتی تفاوت چندانی ندارند، اما برخی قوانین متفاوتی را دنبال می‌کنند.

گروه کالایی شماره چهار : این گروه شامل کالاهایی است که واردات آن‌ها به لحاظ قوانین و مقررات کشور ممنوع است. ارز وارداتی به این کالاها اختصاص نمی‌یابد.

کد ساتا چیست؟

کد ساتا در واقع کد بانک مرکزی برای ارز وارداتی است که از آن به عنوان نوعی شناسه اظهار گمرکی کالا یا کد رهگیری استفاده می‌شود. این کد از سوی سامانه جامع تجارت صادر شده و در زمان اظهار منشا ارز برای واردات مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی این کد در برگه اظهارنامه کالا نوشته شود، منبع تخصیص ارز واردات به صورت کامل مشخص می‌گردد. بازرگانان و افراد فعال در این حوزه به کد ساتا، مجوز اظهار گمرکی کالا هم می‌گویند که توسط بانک مرکزی صادر می‌شود. این کد 14 رقمی بوده و در سامانه گمرک به عنوان عامل انطباق همه اسناد بانکی مرتبط با واردات به کار می‌رود.

به گزارش‌های منتشر شده از این حکایت دارد که گوشی‌های آیفون به گروه ۲۷ منتقل شده و ثبت سفارش و تامین ارز آن انجام نمی‌شود و به عبارتی ورود آن متوقف شده است. گرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به طور رسمی در این رابطه اعلامی نداشته است ولی اینکه وضعیت واردات آیفون در گمرک چه تغییری کرده است، از عسگری- معاون امور گمرکی گمرک ایران- مورد پرسش قرار گرفت.

یک سال پس از ممنوعیت واردات و رجیستری آیفون ۱۴، آیفون ۱۵ نیز در ایران ممنوع شد. اقدامی که ابهامات زیادی را در زمینه چرایی این اتفاق به وجود آورد. اما در تازه‌ترین اظهارات، آمریکایی بودن این کالا، ممنوعیت واردات خشکبار ایران به آمریکا و کمبود ارز برای واردات آیفون از دلایل این اقدام عنوان شده است.

در این یک سال دلایل مختلفی برای تصمیم به رجیستر نکردن آیفون‌هایی که غیر قانونی به کشور وارد شده‌اند و همچنین ممانعت از ورود مسافری، پستی و تجاری، که از اول اسفند ۱۴۰۱ اعمال شده، ذکر شده است. البته هنوز هم مشخص نیست کدام یک از این دلایل علت اصلی محروم کردن بازار از به‌روزترین گوشی‌های شرکت اپل است.

یکی از پیامدهایی که در نتیجه ممنوع شدن واردات این مدل از گوشی‌های شرکت اپل در این نامه ذکر شده موضوع از دست رفتن حقوق، عوارض و ارزش افزوده‌ای است که واردات این گوشی‌ها می‌توانست برای دولت داشته باشد. در این خصوص در متن نامه آمده است:

«حجم واردات این کالا بیش از ۱۲۰ هزار گوشی تخمین زده می‌شود و به‌علت جلوگیری از ثبت رسمی آمار آن، تعداد دقیق وجود ندارد. مجموع ارزش دلاری آن بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود و حقوق و عوارض ارزش افزوده ازدست‌رفته دولت بالغ بر ۱۶۵۰ میلیارد تومان صرفاً با محاسبه ۳۰ درصد سود بازرگانی و ۹ درصد ارزش افزوده تخمین زده می‌شود.»

اولین موضوع پیشنهادی به بحث ممنوعیت واردات آیفون 14 می‌پردازد

این گوشی عملاً نسخه تکمیل‌شده آیفون 13 است و تا یک اسفند با سوءاستفاده از رویه مسافری وارد می‌شده و ارز آن عموماً به‌طور قاچاق از کشور خارج شده و با روش‌های غیرشفاف در سامانه‌های گمرک ثبت شده است. حجم واردات این کالا بیش از 120 هزار گوشی تخمین زده می‌شود و به‌علت جلوگیری از ثبت رسمی آمار آن، تعداد دقیق وجود ندارد. مجموع ارزش دلاری آن بالغ بر 150 میلیون دلار تخمین زده می‌شود و حقوق و عوارض ارزش افزوده ازدست‌رفته دولت بالغ بر 1650 میلیارد تومان صرفاً با محاسبه 30 درصد سود بازرگانی و 9 درصد ارزش افزوده تخمین زده می‌شود.

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه استدلال دیگری که از سوی مسئولان مطرح می‌شود اعمال تحریم‌ها و عمل متقابل نسبت به آن است، گفت: در اصل تمام این اظهارات حاصل شنیده‌های ما از مسئولان است تا تکلیف اعضای صنف مشخص شود و جلوی سوء استفاده‌ها نیز گرفته شود. البته پیش از این سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی رسما اعلام کرده بود که واردات آیفون ۱۴ در تمام رویه‌ها ممنوع و خرید و فروش آن قابل رهگیری و جرم است.

چرا قیمت آیفون ۱۵ در بازار موبایل کاهش یافت؟

قیمت آیفون ۱۵ در بازار موبایل از ۷۵ میلیون تومان شروع می‌شود. اوایل فروش در بازار با قیمت بالای ۱۰۰ میلیون‌ تومان به‌ فروش رفت؛ اما اپل هم مانند تمامی کالاها و برندهای دیگر، بعد از گذشت مدتی از تب قیمتی می‌افتد و طبیعتاً در آن زمان مشتری‌های بیشتری برای خرید خواهد داشت.

اکنون پس از چند هفته از ۱۰۰ میلیون به ۷۵ تا ۸۵ میلیون تومان کاهش یافته که این نشان می‌دهد قیمت آیفون به یک قیمت تعادلی نسبت به سایر کشورها رسیده است.

چه ارتباطی بین ممنوعیت واردات آیفون و خشکبار وجود دارد؟

محمدرضا عالیان، دبیر کنگره موبایل، این سوال را این طور پاسخ می‌دهد: این حرف نظر انجمن نیست، چون انجمن در این زمینه صاحب نظر و تصمیم‌گیرنده نیست؛ انجمن واردکنندگان موبایل صرفا دلیلی را که حاکمیت اخیرا برای ممنوعیت واردات آیفون به کشور مطرح کرده، بازگو کرده و در واقع، انجمن صرفا از حاکمیت نقل قول کرده است.

عالیان می‌گوید این مساله آن طور که در رسانه‌ها مطرح شده فقط به ممنوعیت خشکبار محدود نمی‌شود: هیچ کالایی از ایران به آمریکا صادر نمی‌شود و آمریکا جلوی واردات از ایران به کشورش را گرفته و در این زمینه با ایران همکاری نمی‌کند. اساسا سال‌هاست که مراوده‌ای با آمریکا نداریم. حاکمیت با اشاره به این مساله تصمیم گرفته در برابر این اقدام، واردات آیفون را ممنوع کند. این موضوع صرفا به خشکبار یا یک کالای خاص محدود نیست.

معاون امور گمرکی گمرک ایران، با بیان اینکه با وجود خبرهای منتشر شده، هنوز هیچ ابلاغ و اعلام رسمی از سوی وزارت صمت مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون و یا تغییر گروه کالایی آن به گمرک نشده است، گفت: طبق تبصره ماده چهار قانون مقررات صادرات و واردات، کلیه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به صدور و ورود کالا منحصرا از طریق وزارت صمت به سازمان‌های اجرایی اعلام می‌شود و همزمان باید به اطلاع عموم برسد، بنابراین هر زمان که ابلاغی صورت بگیرد، گمرک نیز طبق همان اقدام خواهد کرد.

عسگری ادامه داد: بر این اساس تا هنگامی که ابلاغی مبنی بر ممنوعیت صورت نگرفته، گمرک طبق روال گذشته عمل خواهد کرد و گوشی‌های آیفون وارد شده که دارای ثبت سفارش بوده، تامین ارز شده و مجوزهای لازم را دارند،‌ ترخیص خواهد کرد.